کاربرد پارچه نخی 

کاربرد پارچه نخی 

پارچه نخی نازک مناسب دوخت لباس های راحتی خانگی، شومیز و بلوز، پیراهن های ساحلی، تاپ، تونیک، شلوار، پیراهن مردانه، مانتو و لباس های غیر رسمی و کژوال هستند. دوخت لباس زیر، لباس خواب و لباس بچه گانه از دیگر کاربرد های متنوع پارچه های نخی است. از پارچه های نخی برای دوخت انواع اکسسوری مانند کش مو، تل و گیره مو، توربان، ساچت، رومیزی های روزمره و غیره می توان استفاده کرد. راحتی در لکه گیری و شست و شوی آسان باعث شده تا پارچه نخی برای نیاز های روزمره مورد استفاده قرار گیرد.

اما برخی از ویژگی پارچه نخی ممکن است برای برخی افراد خوشایند نباشند. مانند آبرفت پارچه، چروک پذیری زیاد پارچه و قابلیت ارتجاعی کم الیاف پنبه. در صنعت نساجی سعی می شود تا با روش های گوناگون این ویژگی ها را کم و تلطیف کنند، به همین دلیل می توانید پارچه نخی با کیفیت و ویژگی های مختلفی در بازار مشاهده کنید.

تنوع پارچه نخی

انواع پارچه نخی و کاربرد های آن ها

پارچه های نخی متنوعی وجود دارد که هر کدام برای کارآیی و نیاز خاصی تهیه و تولید می شود. برخی از این پارچه ها مانند چلوار از الیاف ارزان قیمت پنبه تولید می شود که به عنوان ملحفه و روتختی مورد استفاده قرار میگیرد. پارچه چیت نیز که در گذشته برای دوخت لباس و روکش رختخواب استفاده می شده از الیاف پنبه تهیه می شود و ظاهر براق و صیقلی دارد.

پارچه نخی کودری یکی از نام آشنا ترین پارچه های نخی است. این پارچه معمولا برای دوخت لباس راحتی تابستانی مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه کودری بافت ساده و تراکم کمی دارد که آن را برای لباس های تابستانی بسیار مناسب کرده است.

یکی دیگر از پارچه های نخی یا پنبه ای پارچه دنیم یا جین است، پارچه دنیم کاغذی هم به خاطر نازک بودن و هم به خاطر استفاده از الیاف پنبه برای تابستان های گرم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تنوع بی نظیر پارچه نخی خالدار

پارچه متقال که پارچه خام و بدون تکمیل نساجی است نیز برای مواردی مانند دوخت پاترون خیاطی و یا دستمال آشپزخانه مناسب است. باید توجه داشته باشید که این پارچه کمی آهار دار است. ممکن است هنگام استفاده از بخار اتو کمی جمع شود.

انواع پارچه گلدار

روش های نگهداری پارچه نخی

شست و شو

پارچه های نخی را باید با آب سرد بشویید. زیرا شست و شو با آب گرم باعث می شود تا میزان چروک پذیری پارچه هنگام شست و شو به طور چشمگیری افزایش یابد. در صورتی که از آب گرم برای شست و شوی پارچه نخی استفاده می کنید، توجه کنید دمای آب حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد باشد. پارچه های نخی را با توجه به کیفیت آن ها می توان به روش ماشینی و دستی شست. معمولا استفاده از ماشین لباسشویی و خشک کن چرخشی برای پارچه های نخی بلا مانع است. برای شست و شو از مایع سفید کننده و یا پودر های حاوی سفید کننده استفاده نکنید. زیرا در مرور زمان به الیاف پارچه آسیب وارد می شود و هم دچار رنگ پریدگی می شود.

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش:

واتساپ و روبیکا: 09169558627       

واتساپ و تلگرام : 09930699356  

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com    

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما