پارچه جیر

پارچه جیر چیست؟

پارچه جیر (Suede) نوعی چرم کرکی است که معمولاً برای کاپشن، کفش، پیراهن، کیف پول، مبلمان و سایر موارد استفاده می‌شود. پارچه جیر در مقایسه با چرم معمولی، مراتب قابل‌نفوذتر است، به این معنی که مثل چرم خاصیت ضدآب بودن ندارد. بنابراین بهتر است لباس‌های جیر را در داخل خانه یا در مواقعی که هوا بارانی نیست بپوشید.
این پارچه دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی است:

پارچه جیر

https://parchedozan.ir/wp-admin/post-new.php

  • پارچه جیر مصنوعی

جیر Faux، ماده‌ای ساخته شده از میکروفیبر پلی‌استر است که از آن، پارچه پلاستیکی نازک، نرم اما بسیار سخت تهیه می‌شود. پارچه جیر مصنوعی نسبت به پارچه جیر طبیعی دوام بیشتری دارد.

  • پارچه جیر طبیعی

پارچه جیر طبیعی از بخش زیرین پوست حیواناتی، از جمله؛ بره، بز، گوساله و گوزن ساخته می‌شود. تفاوت اصلی جیر طبیعی و انواع چرم این است که؛ پارچه جیر از قسمت زیرین پوست حیوانات ساخته شده است در حالی که بیشتر انواع چرم از قسمت بالای پوست حیوانات حاصل می‌شود.
قسمت زیرین پوست حیوانات بسیار نرم‌تر از قسمت بالای آن است اما در مقابل لکه‌ها نیز مقاومت کمتری دارد. بنابراین، جیر معمولاً بااحتیاط رفتار می‌شود. در حالی که ماندگاری چرم معمولی ندارد، از طرفی در برابر پوست بسیار نرم‌تر و لمس آن راحت‌تر است.

تفاوت جیر مصنوعی و طبیعی چیست؟

اکثر مردم پارچه جیر مصنوعی را به جیر طبیعی ترجیح می‌دهند. چرا که نگهداری از جیر مصنوعی راحت‌تر است؛ جیر طبیعی نسبت به آب حساس است، اما جیر مصنوعی را با خیال راحت می‌توانید با آب تمیز کنید. از طرفی جیر طبیعی بسیار گران‌تر از جیر مصنوعی است و البته جیر طبیعی نرم‌تر و سبک‌تر هم است.

 

انواع مختلف پارچه جیر

پارچه‌های جیر از نظر کیفیت و ظاهر انواع مختلفی دارد. برخی از رایج‌ترین انواع پارچه‌های جیر عبارتند از:

  • جیر گوسفند: این نوع پارچه جیر از نرم‌ترین و ظریف‌ترین نوع جیر است که از پوست گوسفند و بره ساخته می‌شود. از ویژگی‌های این نوع جیر، وزن کمتر آن نسبت به سایر جیرها است.
  • جیر گاو: پارچه جیر ساخته شده از پوست گاو؛ ناهموارترین نوع جیر است و هرچه حیوان پیرتر باشد، جیر ساخته شده از آن جنس ضخیم‌تری خواهد داشت.
  • جیر خوک: این نوع پارچه جیر هم که از پوست خوک ساخته می‌شود؛ بسیار بادوام و سنگین است.

انواع پارچه جیر طبیعی

آیا پارچه جیر، ضد آب است؟

پارچه جیر به راحتی توسط آب خراب می‌شود و باعث ایجاد لکه‌هایی در سطح آن می‌شود. حتی بارش باران معمولی می‌تواند کفش‌های جیر شما کثیف کند. از طرفی ماهیت حساس پارچه جیر به گونه‌ای است که ماده‌ای مانند موم را نمی‌توان روی سطح آن مالید و آن را ضدآب کرد.

آیا پارچه جیر، وگان است؟

خیر، جیر وگان نیست. اگر نمی‌خواهید خز یا چرم استفاده کنید، پارچه جیر هم نباید بخرید.

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش:

تلفن :09169558627

واتساپ : 09930699356

تلگرام: @parchehdozan

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما