معرفی پارچه مخمل

معرفی پارچه مخمل پارچه های مخمل که امروزه در بازار رواج دارند جز لوکس ترین و اشرافی ترین پارچه ها به حساب می آیند. برای اولین بار در ایتالیا، ایران و چین تکامل یافته اند و سر منشاء پارچه مخمل به کشور پاکستان بر می گردد. عرب هایی که از راه جاده ابریشم، پارچه مخمل را به کشورهای دیگر می فرستاند کم کم باعث شناخته شدن پارچه مخمل شدند و حتی در ایران در زمان سلجوقیان از پارچه مخمل به عنوان جلد قرآن استفاده می شده است. در آن زمان مخمل فقط برای اشراف زاده ها و خانواده‌های اصیل جهت دوخت لباس های فاخر استفاده می شد.

جنس پارچه مخمل

در گذشته از ابریشم و کتان و پنبه در تولید آن استفاده می شد که توان خرید آن برای هرکسی مقدور نبوده است. امروزه از نخ و سیکوز و نایلون و پنبه و الیاف مصنوعی در تولید آن استفاده می شود.

مزایای مخمل های جدید نسبت به مخمل های قدیم

مخمل های جدید به خاطر مراقبت و نرمی به راحتی قابل شستوشو و اتوکشی هستند.

روش تولید پارچه مخمل

دو لایه پارچه در کنار هم قرار می گیرند و نخ خاب بین این لایه ها قرار گرفته است و با حرکات پشت سرهم و کامل این نخ پرز، دو لایه پارچه به هم وصل می شوند . سپس با تیغ تیز این دو لایه با بریده شدن نخ خاب از هم جدا می شوند و هر لایه تبدیل به یک پارچه مخمل می شود و در نهایت دو پارچه مخمل تولید می شود.

نحوه دوخت پارچه مخمل

برای دوخت مخمل باید از نخ ابریشمی استفاده کرد و سوزن دوخت باید از جنس نرک تیز باشد تا به راحتی در پارچه مخمل فرو رود و اندازه بخیه کمی بزرگتر از حالت عادی دیگر باشد و دستگاه تنظیم نخ را قدری شل کرد تا دوخت ها کامل در پارچه مخمل فرو رود و برای اتوکشی پارچه مخمل باید از تخته مخصوص پارچه مخمل استفاده کرد.

انواع پارچه مخمل

پارچه مخمل ساده

مخملی که روی آن هیچ گونه طرحی کار نشده باشد و نازک می باشد. دو نوع مخمل ساده وجود دارد:

  • مخمل با عرض ۱۱۰ سانتی متر و پرز بلند و بدون کش
  • مخمل با عرض ۱۵۰ سانتی متر و کش دار

 

پارچه مخمل گلدار یا برنارد

نوعی پارچه مخمل است که انواع طرح ها و گل ها و … روی آن با کمک مواد شیمیایی پرس و ایجاد می شود و پرزهای آن قسمت مخمل از بین می رود و حالت طرح دار می گیرد. این نوع مخمل کش دار است و امروزه با ریون ترکیب می شود و مخمل برنارد نامیده می‌شود.

پارچه-مخمل-برنارد

 

پارچه مخمل نخی

نوعی از پارچه های مخمل است که در دوخت کت و شلوار کاربرد دارد و به خاطر جنس نخی که دارد دوام بیشتری دارد و قیمت آن پایین تر از جنس ابریشمی است. پارچه مخمل امروزه در بازار رواج دارند و جز لوکس ترین و اشرافی ترین پارچه ها به حساب می آیند.

پارچه مخمل برجسته

در نو مخمل با استفاده از حرارت و فشار روی مخمل معمولی هر طرح دلخواه را روی پارچه، پیاده می شود.

پارچه-مخمل-برجسته

 

مخمل کبریتی

همان گونه که از اسمش مشخص است به صورت راه راه می باشد و در دوخت کت و شلوار مردانه و زنانه کاربرد دارد. جنس لطیف و حساسی دارد که در صورت مراقبت گزینه مناسبی می باشد فقط در هنگام شست و شو و اتوکشی باید مراقبت لازم را انجام داد و اتوکشی از پشت پارچه باید انجام شود و شست و شو در درجه معمولی لباس شویی صورت گیرد.

پارچه-مخمل-کبریتی

برای خرید و فروش انواع پارچه به صورت عمده با ما در ارتباط باشید

اکبر حقی زهابی

تلفن سفارش:

واتساپ و روبیکا: 09169558627       

واتساپ و تلگرام : 09930699356  

ایمیل :Akbar.z1351@gmail.com     

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما