بافت پارچه ساتن

بافت  پارچه ساتن یکی از ۳ نوع بافت پایه پارچه ساتن است. برخلاف بافت سرژه که از خطوط مورب و کجراه شکل گرفته است در بافت ساتن با سطحی صاف و عاری از خطوط کجراه روبرو هستیم.

بافت پارچه ساتن چیست؟

همانطور که ذکر شد ساتن یکی از ۳ بافت اصلی بافت پارچه ساتن است. در کنار بافت تافته و بافت سرژه. پارچه‌ای که از بافت ساتن به دست می‌آید پارچه‌ای براق، نرم و لطیف و الاستیک با دراپه‌ای زیبا است.

پارچه ای با سطحی نرم و جلوه انگیز در یک رو و کمی زبری در روی دیگر. تکنیک های متنوعی در تولید پارچه با بافت ساتن بکار می رود.

متغیرهای زیادی است که خواص ساتن را شکل می‌دهد.

خاستگاه بافت پارچه ساتن کجاست؟

تاریخ پیدایش ساتن به قرون وسطی در چین برمی‌گردد. جایی که این پارچه را با ابریشم می بافتند.

اولین بافت ساتن در گوانگژو پدید آمد. جاده ابریشم سبب گسترش این پارچه و بافت ساتن به خاورمیانه و کشورهای غربی گشت.

ایتالیا اولین کشور غربی بود که در قرن دوازدهم ساتن را تولید کرد. این تحول سبب محبوبیت پارچه ساتن نزد اروپاییان در قرن چهاردهم میلادی شد. در واقع جالب است بدانید بیشتر مبلمان کاخ ورسای رویه ای از پارچه ساتن دارند.

پارچه ساتن چیست
پارچه ساتن چیست

بافت پارچه ساتن چیست؟

بافت ساتن از الیاف بلند و پیوسته شکل می‌گیرد. بافت ساتن با در هم رفتن چهار یا بیشتر نخ پود به روی یک نخ تار یا برعکس، چهار یا بیشتر نخ تار به روی یک نخ پود شکل می‌گیرد.

در بافندگی تاری پودی نخ‌های پود در تار تنیده می‌شوند.

تفاوت بافت های پارچه ساتن چیست؟

همانطور که گفتیم پارچه ساتن با الیاف بلند و پیوسته بافته می شود. در واقع ساتن با طول لیف نه نوع نخ مورد استفاده مشخص می گردد.

در زمان پیدایش ساتن با استفاده از ابریشم بافته میشد که الیافی بلند و پیوسته دارد. پارچه ساتن های مدرن و امروزی با پلی استر یا ریون که هر دو از الیاف بلند تولید میشوند نیز بافت میگردد.

تکرارهای ۵ تار و ۸ تار ساتن امروزه متداول هستند.

مشخصات بافت پارچه ساتن چیست؟

بافت ساتن نسبت به بافت تافته و ساده از انعطاف بیشتری برخوردار است. ساتن بیشتر به تکمیل درخشنده اش و ریزش و دراپه زیبایش معروف است.

برخی از ویژگی های پارچه ساتن عبارتند از:

روی براق پارچه. به دلیل سازماندهی تار و پود در بافت ساتن، روی پارچه ساتن براق و لطیف و پشت آن ساده و مات است. ساتن حسی توام با لطافت و لوکس بودن را با خود دارد.

ریزش زیبا. با توجه به جمع شدگی الیاف در بافت ساتن و پایداری پارچه، بافت ساتن ریزش زیبا و لطیفی را ایجاد میکند که ساتن را گزینه ایده آلی جهت استفاده در لباس شب و پرده می سازد.

با دوام. از آنجایی که در بافت ساتن الیاف بلند به کار می رود و به روشی محکم بافته می شوند، پارچه ای که حاصل می شود از بسیار از بافت های ساده تافته با دوام تر است.

مقاوم در برابر چروک. ساتن به راحتی پارچه های دیگر چروک نمی شود و چروک پذیری کمی دارد.

البته ساتن همچون باقی بافت ها نقاط ضعفی هم دارد که میتوان به نخش کش شدن آسان و نیز سختی کار با ساتن اشاره نمود. لطافت و لیزی ساتن دوخت با این پارچه را کمی دشوار می نماید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما